Sæt FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling på skoleskemaet

Globale Gymnasier har i samarbejde med UNDP og Mellemfolkeligt Samvirke udviklet en online undervisningsplatform om FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling. 

Planlægger du et undervisningsforløb med fokus på verdensmålene så besøg www.verdensmålene.dk og bliv inspireret!

På hjemmesiden kan du finde information om de 17 nye verdensmål rettet direkte mod gymnasieelever, en materialesamling til inspiration samt en række øvelser udviklet særligt til arbejdet med verdensmålene. Ind til videre er der øvelser til dansk, engelsk, biologi, naturgeografi, spansk, historie og samfundsfag.

Hjemmesiden er udviklet med tæt sammenhæng til bogen Bliver verden bedre? der er skrevet af Staffan Landin i samarbejde med UNDP’s nordiske repræsentationskontor. Bogen er oversat fra svensk. Første udgave af bogen udkom i 2005. Dette er den syvende udgave af bogen på svensk og den første oversættelse til dansk.

Scroll to Top