Lærervejledning til Globalt Medborgerskab

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Globale Gymnasier har udviklet en lærervejledning til undervisningshæftet Globalt Medborgerskab.

I løbet af foråret 2016 har en række af netværkerts samfundsfagslærere testet det nye undervisningshæfte om globalt medborgerskab til samfundsfag c-niveau. På baggrund af feedback fra både lærere og elever har vi udviklet en lærervejledning til at understøtte materialet. Lærervejledningen indeholder både forslag til supplerende litteratur samt idéer til, hvordan øvelserne kan bruges i undervisningen.

Du kan finde lærervejledningen her.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image border_color=”blue” img_link_target=”_self” image=”3028″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top