Rundvisning på Malezi-skolen

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Tidligere på måneden var Globale Gymnasiers udsendte praktikant, Marcus, på besøg hos Sadili Oval, Kalundborg Gymnasiums partnerskole i Nairobi, hvor der blev holdt en Skype-samtale mellem nogle kenyanske elever og en gruppe af de elever fra Kalundborg, der skal ned og besøge dem til efteråret.

Inden Skype-samtalen startede, havde Sadilis skoleleder og to af de kenyanske elever tid til at give en kort rundvisning på Sadili Oval, som egentlig er et sports- og talentakademi. Eleverne på Sadili er tilknyttet andre skoler i lokalområdet og modtager supplerende undervisning om eftermiddagen i Malezi-skolen, der er tilknyttet Sadili Oval. Det betyder ikke noget hvilken skole eleverne er fra, siger Elizabeth, så længe de passer deres undervisning, er de velkomne på Sadili Oval.

Ved rundvisningen var skolen lukket, men besøget gav alligevel et godt indblik i, hvordan en kenyansk skole kan se ud: De tomme klasselokaler med borde eller skrivepulte var domineret af store, sorte tavler på flere af væggene. Skolebibliotek og fysik/kemi-depot virkede veludstyrede, selv om smule uorden gjorde det svært at være helt sikker.

Et andet højdepunkt på rundvisningen var den imponerende samling af sportspræmier og trofæer, skolens elever har vundet gennem årene, der ikke efterlod nogen tvivl om, at de har noget at være stolte af på Sadili Oval.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1842″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][vc_single_image image=”1855″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top