Kunsten at udforske verden

BRUG KUNSTEN! Det har været budskabet bag fire inspirationsdage for gymnasielærere, som kunstmuseet Lousiana, i samarbejde med Globale Gymnasier, har afholdt i løbet af de sidste to år.

Idéen med arrangementerne har været at inspirere lærere til, hvordan de kan anvende kunst i undervisningen, ikke kun i Billedkunst og Dansk, men i alle fag. Med sin udforskende og eksperimenterende natur har kunsten meget at bidrage med, når det kommer til at lære at navigere i komplekse sammenhænge og udvikle nye idéer. Kompetencer, der indgår i alle fag, kompetencer, der er nødvendige som global medborger.

Hver inspirationsdag har taget udgangspunkt i en af Louisianas aktuelle udstillinger:

  • Det Arabiske Nu
  • Olafur Eliasson
  • Afrika i et nyt lys
  • Yayoi Kusama

BRUG KUNSTEN er et eksempel på hvordan Globale Gymnasier, i samarbejde med andre organisationer, uddanner og inspirerer lærere til at flytte undervisningen ud i virkeligheden og gøre verden til klasseværelset.

Scroll to Top