Et strejf af østen

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Indien og indisk kultur er et festfyrværkeri af farver og indtryk –  indtryk, som kan hentes ind i et klasselokale via fx nettet, litteratur, film og andet godt.

Tekst: Alice Schou Nørgaard og Mette Thayssen, Engelsklærere på Aarhus Gymnasium

Men vil man et skridt nærmere, så må man have et kig på den ægte vare. Derfor havde vi inviteret vores to Engelsk A hold på en autentisk indisk middag. Her fik vi serveret flere traditionelle retter med tilhørende brød og drikkevarer. En vellykket middag, som blev leveret og præsenteret af vores kantine på Dollerupvej 4. For adskillige elever var det første møde med det indiske køkken og nye smagsoplevelser. Kommentarer som ’lækkert’, ’adr’, ’hm…hvad er det’ blev ivrigt udvekslet hen over bordene til lyden af citarspil med Ravi Shankar og diverse Bollywood klip.

Herefter fik vi besøg af Sangeeta Bushan, som lavede et interessant og underholdende oplæg for os om sin personlige historie som indisk kvinde, som, på trods af sin traditionelle opvækst i Indien, nu bor i Danmark. Hun kom omkring Indiens historie og løsrivelse fra Storbritannien samt sin egen families historie og baggrund i det nordlige Indien. Hun talte også om religion, kastesystemet, familieliv og værdier, kvinders rettigheder samt om traditioner og højtider.

Oplægget blev afsluttet med et eksempel på, hvordan man binder en sari, der typisk består af et 8 meter langt stykke stof. Sangeeta er i dag ansat som socialrådgiver ved Århus kommune og arbejder med bevilling af førtidspensioner og nød for en kort stund at tale om sin indiske baggrund, kulturmødet og livserfaring.

’Namaste’ – vi nød besøget.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2687″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top