Rappende verdensborgere på Københavns åbne Gymnasium

Hannah Skovlund Carden fra 1.d Københavns åbne Gymnasium deler her, oplevelser og erfaringer med sin klasses cd-release party, der er vokset ud af et samarbejde med Womex.

”You and me are we” er grundværdien på Københavns åbne Gymnasium, men det betyder ikke, at vi har nok i os selv. Tværtimod. ”You and me are we” handler om hele den verden, vi er en del af.

Efter samarbejde med Womex, hip hop-kollektivet Veteran Cosmic Rockers (VCR) og forskellige vestafrikanske rappere, bl.a. Matador fra Senegal, AsOne fra Guinea Bissau og Monza fra Mauretanien, lavede 1.d på Københavns åbne Gymnasium en samfundsorienteret engelsk hip hop CD. Projektet blev sluttet af med et stemningsfyldt release party med musik, performance og CDsalg.

CDen, der har titlen ”The United States of the World” (USW), udtrykker et ønske om globalt sammenhold på trods af den ulighed, grådighed og de kulturelle fordomme, som præger vores verden i dag. Budskabet har de musikalske sjæle i 1.g-klassen formidlet gennem de otte selvproducerede hip hop numre.

Alt dette endte med en aften fuld af musik, god stemning og musikinteresserede mennesker, da dørene blev slået op for release partyet med kagesalg, gæsteoptræden og højt humør. Aftenen forløb med optrædener af de forskellige numre fra CDen, mens folk lyttede, snakkede i sofaerne i skolens lounge, benyttede sig af baren og dansegulvet. Sidst, men ikke mindst blev aftenen afsluttet med en kulturel musikeksplosion af gæsteoptræden fra Veteran Cosmic Rockers (VCR).

Arrangementet var afslutning på klassens AT2-forløb og viste, at en flok 1.g’ere sagtens kan være aktive verdensborgere. For hvad vil det sige at være en verdensborger? For 1.d på København åbne Gymnasium handler det om at bidrage med noget og være en del af noget større end sig selv.

Scroll to Top