Opstart af Min Verden – Vores Fremtid

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Snefnuggene hvirvlede i luften lørdag formiddag d.23 januar, da elever fra 12 af Globale Gymnasiers 14 medlemsskoler dukkede op til første dag i meningsdannerforløbet Min Verden – Vores Fremtid. Forløbet er en del af projektet ‘ Sæt verdensmålene på skoleskemaet’, som Globale Gymnasier kører sammen med Mellemfolkeligt Samvirke (MS) og UNDP – FN’s udviklingsprogram.

Forløbet har som formål at styrke de unges  viden og stemmer i debatten om FN’s nye verdensmål for bæredygtig udvikling. 31 forventningsfulde unge samledes derfor på Global Platform i København, til en weekend pakket med oplæg, workshops og øvelser. Disse første to dage blev der fokuseret på historiefortælling, og eleverne lærte også lidt teori omkring, hvordan man skriver et godt blogindlæg. Resultatet af denne weekends hårde arbejde kan findes på forløbets blog www.minverdenvoresfremtid.dk.

Næste møde for deltagerne i Min Verden – Vores Fremtid er d.1 marts på Langkaer Gymnasium og HF i Tilst udenfor Aarhus, hvor skal eleverne arbejde med læserbreve. Følg gerne deres udvikling via bloggen i mellemtiden![/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2733″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top