Målsætning: Elever indhenter inspiration til studieretningsprojekt i Kina

I foråret 2012 besøgte Globale Gymnasier Handan i provinsen Hebei. Delegationen bestod af lærere og rektorer fra Ikast-Brande Gymnasium, Rosborg Gymnasium, Struer Statsgymnasium, Svendborg Gymnasium og Århus Tech.

Nu var det blevet kinesernes tur til at være gæster og det gjorde de i begyndelsen af december, da de lagde vejen forbi Svendborg Gymnasium. Rektor fra Ikast-Brande Gymnasium, Kurt Møller, fortæller om dagen:

Den kinesiske delegation bestod af embedsmænd fra Handan Educational Bureau og en række rektorer. Delegationen fik en interessant rundvisning i Svendborg Gymnasiums imponerende bygninger og fik i korte glimt indtryk af undervisning og elevkultur. Borgmesteren i Svendborg modtog delegationen på Rådhuset med venlighed og dygtighed. Dernæst gik turen til en hyggelig havnerestaurant, hvorefter det blev tid til et besøg i H.C. Andersens Hus i Odense. Vore kinesiske gæsters program var pakket, så de tog toget til København samme aften, hvorefter de skulle videre til Tjekkiet.

Formålet med mødet var at bekræfte det samarbejde og de aftaler, som blev underskrevet i Handan. Gruppen blev enige om en overkommelig model, som kan gennemføres allerede i efteråret 2013: 4-5 elever fra en række af globale gymnasier rejser sammen med et antal lærere til Kina med et fagligt program for at indhente inspiration og empiri til SRP-opgaven. Besøget vil blive kultur-og virksomhedsbaseret i Beijing og skole og familiebaseret i Handan. Kineserne foreslog selv, at de danske elever skal bo hos kinesiske familier i Handan. Kurt Møller Pedersen, rektor på Ikast-Brande Gymnasium udtaler:

Vi har en tro på, at det vil lykkes 

Læs desuden artiklen fra Copenhagen Business Schools om lærerene og rektorernes første besøg i Kina.

Scroll to Top