Global Kickstarter på Ikast-Brande Gymnasium

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

“We support #goal16 – peace and justice”. Sådan lød det, da to piger fra elevgruppen på Ikast-Brande gymnasium blev bedt om at tage stilling til, hvilket verdensmål de fandt vigtigst. 

Mandag den 8. februar ramte Global Kickstarter-karavanen Ikast-Brande Gymnasium til en dag fyldt med diskussion og kreativitet. Temaet var FN’s nye verdensmål for bæredygtig udvikling. Det var elever fra elevgruppen og repræsentanter fra 1. årgang der var samlet og målet var at få idéer og viden til en temadag for alle 1.g’ere på Ikast-Brande Gymnasium.

I løbet af dagen fik eleverne mulighed for at reflektere over deres egne holdninger til verdensmålene, og der var lagt op til en diskussion af hvilke mål der er vigtigst. Denne diskussion udmøntede sig i, at eleverne lavede hver deres planche, hvor de tilkendegav, hvilket mål der var vigtigst for dem selv. Plancherne kunne bruges som en del af en kampagne, hvor folk, kendte som ukendte, tilkendegiver hvilket mål de støtter op om.

Dagen blev sluttet af med en workshop med fokus på facilitering, hvor eleverne selv stod for at skulle facilitere forskellige øvelser for hinanden.

Ønsker jeres medlemsskole at afholde en Global Kickstarter i samarbejde med sekretariatet på Globale Gymnasier? Så skriv til Ida Nilsson på ida@globalegymnasier.dk

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2781″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top