Nyt fra elevgruppen på Sct. Knuds Gymnasium

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Elevgruppen fra Sct. Knuds Gymnasium i Odense har haft et travlt og spændende efterår…

Fredagscafé, hvervedag og verdenskort er bare nogle af de ting elevgruppen på Sct. Knuds Gymnasium har haft gang i i løbet af efteråret 2015. Globale Gymnasier mødtes med elevgruppen på Skype til en samtale om livet som elev på et globalt gymnasium.

Selvom eleverne giver udtryk for, at det kan være svært at finde tid til Globale Gymnasier mellem lektierne, køretimerne og andre fritidsaktiviteter, så er det ikke det indtryk man får, når man hører, hvor meget de har nået allerede i skoleåret 2015/16. Elevgruppen der i dag består af ca 22 elever fra alle tre årgange, har arbejdet både med interne arrangementer i elevgruppen og arrangementer der når ud til hele skolen. I arbejdet med at skaffe opmærksomhed på Globale Gymnasier og hverve nye medlemmer til elevgruppen, har de brugt efteråret på at besøge alle 1.g-klasserne og fortælle om hvad de laver og hvad Globale Gymnasier er. Det har været en stor succes, og elevgruppen blev 5 mand rigere.

Efter efterårets elevcamp med fokus på FN’s nye verdensmål for bæredygtig udvikling, har elevgruppen også været rundt på gymnasiet for at sprede budskabet om de nye mål. Det har de blandt andet gjort ved at sætte plakater med hver af de 17 verdensmål op på skolens toiletter. Elevernes plan er, at der også skal laves små tegneserierstriber som kan hænges op på skolen.

Mest i øjenfaldende er det dog – når man hører om elevernes forskellige aktiviteter – hvor meget arbejde elevgruppen lægger i at integrere de udvekslingsstuderende, der er på Sct. Knuds, i hverdagen. Et af elevernes projekter i efteråret, har været at få sat et stort verdenskort op på skolen. Ud over at det pynter på skolen, så bruger elevgruppen også kortet i deres forskellige aktiviteter. De har blandt andet lavet et række interviews med udvekslingsstuderende på gymnasiet, og hængt dem op på verdenskortet. På den måde kan andre elever lærer de udvekslingsstuderende at kende, og få et indtryk af, hvor mange nationaliteter der egentlig er på gymnasiet.
I den kommende tid vil elevgruppen arbejde videre med at skabe bedre rammer for udvekslingsstuderende på skolen. De er i gang med at udvikle en opstartspakke til de familier og klasser der modtager eleverne, med gode råd og kontakter for at gøre mødet nemmere for både værtsfamilie, værtsklasse og udvekslingsstuderende. Derudover arbejder elevgruppen også på at skabe nogle sociale arrangementer for udvekslingsstuderende, hvor de kan mødes til en kop kaffe og styrke deres danskkundskaber samt deres netværk på skolen.    

I kan læse mere om livet på Sct. Knuds Gymnasium og deres temadag i januar om lys her

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2811″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][vc_single_image image=”2807″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large” title=”Elevgruppen i fastelavnsudklædning”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top