Global Kickstarter-karavanen rammer Langkaer Gymnasium

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Samfundsfagsklasserne på 1. årgang fra Langkaer Gymnasium var samlet den første tirsdag i februar, til en dag med fokus på det globale.

Fred, Retfærdighed og Stærke Institutioner, Klimaindsats og Afskaf Fattigdom vandt i en afstemning om, hvilket af de nye verdensmål der er det vigtigste for verden at arbejde hen imod. Hvorimod Sundhed og Trivsel var det vigtigste når spørgsmålet faldt på hvilket der var vigtigst for dem selv. Tirsdag den 2. februar var Globale Gymnasier på besøg på Langkaer Gymnasium i Tilst uden for Aarhus, for at sætte fokus på FN’s nye verdensmål for bæredygtig udvikling. De to klasser fra 1. årgang blev præsenteret for, hvad det indebærer at være elev på et globalt gymnasium gennem en eftermiddag med innovative undervisningsformer med fokus på de nye verdensmål. Også denne kickstarter bød på Globale Gymnasiers Instagram-challenge, og eleverne imponerede med små underholdende videoer om verdensmålene. Videoerne kan ses på Instagram –  #globalegymnasier.  

Eleverne fik også besøg af repræsentanter fra Globale Gymnasiers elevgruppe på gymnasiet, der fortalte om, hvilke projekter elevgruppen har været engageret i, og hvad man kan få ud af være en aktiv del af elevgruppen. 

Ønsker jeres medlemsskole at afholde en Global Kickstarter i samarbejde med sekretariatet på Globale Gymnasier? Så skriv til Ida Nilsson på ida@globalegymnasier.dk

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2772″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top