“Bioethanol, bedre kendt som madbenzin”

[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

Tour de future 2013 sætter fokus på emnet bioethanol, bedre kendt som madbenzin.

Min rolle på turen til Tanzania er, sammen med de andre fra Globale Gymnasier, at indsamle viden om problemer der kan opstå i sammenhæng med produktion af bioethanol. Blandt andet skal vi snakke med bønder der har været ude for at få “stjålet” deres jord, til fordel for  at vestlige firmaer kan bruge jorden til at dyrke afgrøder der senere kan bruges til at producere bioethanol bl.a. til brug som benzin i biler.

I dag har vi brugt det meste af dagen, på at falde til på Mellemfolkeligt Samvirkes Global platform her i Tanzania.

Af Mikela, Københavns Åbne Gymnasium

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top