”Alle har noget at bidrage med”

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Et besøg i Danmark gav kenyanske Zack Okong’o en ny indsigt i og forståelse for kulturforskelle. Når danske elever gengælder besøget til efteråret, håber han at kunne give dem samme oplevelse.

Et æble – midt i undervisningen?! Én ting, der for alvor overraskede kenyanske Zack Okong’o, da han i April sidste år besøgte Kalundborg Gymnasium, var, at eleverne spiste midt i timen. ”Det virkede som om, folk i Danmark næsten altid havde mad på sig,” siger han.

Varmen og venligheden

20-årige Zack Okong’o studerer på Sadili Oval, der er Kalundborg Gymnasiums kenyanske partnerskole. De to skoler holder kontakt gennem skype-samtaler (læs mere her) og besøg. Før Zack Okong’o besøgte Danmark, vidste han kun, at hovedstaden hed København, at der var mange cykler, og så havde han godt hørt om temperaturforskellen:

”Det måtte være frygtelig koldt, så jeg tog mere varmt tøj med, end jeg kunne forestille mig, jeg ville have brug for.”

Men selvom det ganske vist var koldere udenfor, blev de lave temperaturer til gengæld opvejet af modtagelsen: ”Den bedste ting ved besøget var varmen og venligheden fra folk omkring os; alle var så velkommende og havde altid et smil til os,” siger han.

Under besøget boede de kenyanske elever lokalt hos værtsfamilier, og også her var der masser af venlighed og åbnehed. Zack Okong’o og hans rejsekammerater deltog også i undervisningen på Kalundborg Gymnasium, som var meget anderledes, end hvad han var vant til.

”Turen havde en stor indflydelse på måden, jeg ser mit hjemland på. Kenya har stadigvæk mange milestene at nå for at overkomme problemer såsom ulighed og fattigdom. Men det gik også op for mig, at uanset vores forskelle på tværs af nationalitet, etnicitet, geografi og økonomi, kan vi som mennesker forstå hinanden og lære af hinanden,” siger han og fortsætter: ”Alle har noget at bidrage med.”

Efterårstur til Kenya

I efteråret er det Kalundborgs tur til at sende et hold elever til Kenya, og Zack Okong’o glæder sig til at kunne gengælde gæstfriheden og håber, at kunne give de danske elever en oplevelse for livet og måske gøre dem bevidste om, hvor privilegeret et liv, de lever:

”Det mest spændende ved besøget er, at de kommer til at opleve min side af verden. Der er store forskelle mellem livet i Danmark, og hvordan vi bor, spiser, taler og en masse andre ting her i Kenya. Jeg tror, det bedste ville være, hvis de kan komme til at besøge et uformelt bosted i Kenya, så de selv kan opleve den økonomiske forskel mellem Kenya og Danmark.”

Men han håber også, at danskerne vil more sig under besøget og få mulighed for at opleve kenyanernes hjertevarme. Et rigtigt besøg i Kenya skal efter Zack Okong’os mening også indeholde en køretur igennem Nairobi – helst om aftenen eller natten – samt en introduktion til afrikansk kultur, madlavning og dyreliv.

”Det er vigtigt at have viden om og forståelse for andre kulturer for at fremme tolerance og en følelse af sammenhold,” slutter han.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1929″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][vc_single_image image=”1930″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][vc_single_image image=”1928″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top