Social elevcamp i Vejle

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Hygge, snak på tværs af gymnasier og sociale lege. Globale Gymnasiers elevcamp i Vejle stod i hyggens tegn.

“Bruger du balsam i dit hår?” spørger Ahmad fra Langkaer Gymnasium smågrinende, mens han giver Hakan fra Ørestad Gymnasium en hovedbundsmassage. “Næh, bruger du balsam i dit skæg?” giver Haakan igen. De to var sammen på Folkemødet i 2014 i Globale Gymnasier-régi, og det er tydeligt, at de hurtigt falder ind i en fælles  jargon.

Sammen med godt 100 andre elever fra i alt 10 forskellige gymnasier tog Ahmad og Haakan fredag d.20. februar turen til Rosborg Gymnasium i Vejle, hvor de deltog i Globale Gymnasiers elevcamp.

Også plads til faglighed

Campen løb over et døgn, og selvom programmet primært stod på sociale aktiviteter, hvor det gjaldt om at lære hinanden at kende, var der også mere faglige indslag.

Frederik Felding og Sara Bach fra den frivillige organisation Ung i Verden lagde vejen forbi for at fortælle eleverne om, hvad det betyder at rejse rundt i verden, og hvorfor det er vigtigt for unge at involvere sig i internationale spørgsmål.

Også Afrikaentusiast Jacob Lennheden kiggede forbi, hvor han fortalte om Afrika, om stereptype forestillinger om kontinentet – og om entreprenante unge afrikanere.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image border_color=”grey” img_link_target=”_self” image=”1738″ img_size=”large”][vc_column_text]Læs, hvad Vejle Amts Folkeblad skrev om campen her.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1735″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1734″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top