Kompetent undervisningsmateriale

[vc_row gap=”15″ content_placement=”middle” parallax=”content-moving-fade” css=”.vc_custom_1487596632783{border-top-width: 3px !important;border-right-width: 3px !important;border-bottom-width: 3px !important;border-left-width: 3px !important;padding-top: 15px !important;padding-right: 15px !important;padding-bottom: 15px !important;padding-left: 15px !important;border-left-color: #4f4f4f !important;border-left-style: solid !important;border-right-color: #4f4f4f !important;border-right-style: solid !important;border-top-color: #4f4f4f !important;border-top-style: solid !important;border-bottom-color: #4f4f4f !important;border-bottom-style: solid !important;border-radius: 1px !important;}”][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Globale kompetencer
I Globale Gymnasier ser vi den forestående reform som anledning til at skærpe globale kompetencers tilstedeværelse i hverdagens undervisning. For at realisere vores målsætning, styrker vi indsatsen for, at visionen omsættes i praksis på hver enkelt skole. Som netværk besidder vi et stort potentiale for gensidig inspiration, der kan omsættes enkeltfagligt såvel som tværfagligt, og med dannelsesaspektet for øje på de tre uddannelsestyper, vi repræsenterer, STX, HTX og HF.

Konference
Mandag d. 6. februar samledes undervisere, uddannelsesledere og rektorer til intern konference på Rosborg Gymnasium & HF i Vejle. Anledningen var dels at formidle Globale Gymnasiers visioner og debattere organiseringen på de enkelte skoler – dels at formulere konkrete undervisningsforløb samt gøre forløbene umiddelbart anvendelige indenfor sprogfag, samfundsfaglige, humanistiske og naturvidenskabelige fag.

Undervisningsforløb
Hvert fagområde har sat rammerne for et undervisningsforløb. Her er lagt vægt på, hvordan det globale aspekt kan spille en større rolle i faggruppen samt hvordan de globale kompetencer styrkes hos eleverne. Undervisningsforløbene dækker både krav fra bekendtgørelsen og træner en eller flere globale kompetencer. Resultatet af det arbejde er tilgængeligt her:

Globale Gymnasier forløbsbeskrivelser

Hermed lyder samtidig en opfordring til at undervisere og rektorer fra alle netværkets gymnasier om at lade sig inspirerer til gavn for vores elever.

Progressionsplan
I forhold til at styrke den overordnede organisering og omsætte visioner i den daglige praksis, påbegyndes nu udviklingsarbejdet af en progressionsplan for globale kompetencer i uddannelserne. Et udviklingsarbejde, der med tiden vil understøtte vores målsætning om til at stadighed udforske, hvad globalt medborgerskab indebærer, og hvordan man kan arbejde med det i en gymnasial sammenhæng. Og endvidere at gennemfører elevaktiviteter, der understøtter skolernes indsats for at gøre eleverne til medskabere af deres egen uddannelse og af samfundet.

Vidensdeling
I netværket er vores målsætning også, at Globale Gymnasier igennem videndeling og gensidig inspiration vil styrke skolernes arbejde med at gennemføre undervisning og øvrige aktiviteter med et globalt perspektiv.
En målsætning som nærværende konference bidrager til realiseringen af.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″ css=”.vc_custom_1487596292578{margin-top: 0px !important;margin-right: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;margin-left: 0px !important;border-top-width: 100px !important;border-right-width: 50px !important;border-bottom-width: 100px !important;border-left-width: 50px !important;padding-top: 30px !important;padding-right: 30px !important;padding-bottom: 30px !important;padding-left: 30px !important;border-radius: 15px !important;}”][vc_single_image image=”3306″ alignment=”center” style=”vc_box_border” border_color=”chino”][vc_separator][vc_separator][vc_separator][vc_separator][vc_single_image image=”3303″ alignment=”center” style=”vc_box_border” border_color=”chino” css=”.vc_custom_1487598208391{border-top-width: 4px !important;border-right-width: 0px !important;border-bottom-width: 3px !important;border-left-width: 0px !important;padding-top: 15px !important;padding-right: 15px !important;padding-bottom: 15px !important;padding-left: 15px !important;border-left-color: #4f4f4f !important;border-left-style: solid !important;border-right-color: #4f4f4f !important;border-right-style: solid !important;border-top-color: #4f4f4f !important;border-top-style: solid !important;border-bottom-color: #4f4f4f !important;border-bottom-style: solid !important;border-radius: 1px !important;}”][vc_separator][vc_separator][vc_separator][vc_separator][vc_single_image image=”3309″ alignment=”center” style=”vc_box_border” border_color=”chino”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top