Mobile Verdener rammer Aalborg Tekniske Gymnasium

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]En klasse 3.g’ere fra Aalborg Tekniske Gymnasium har i de sidste par uger arbejdet på et kunstprojekt, hvor de sammen har sat fokus på de sociale konsekvenser af unges voksende brug af mobiltelefoner.

Det er klassen 3.d, der på studieretningen Oplevelsesdesign har både udtænkt projektet, udstillet værket i Aalborg by samt afholdt en afsluttende fernisering for venner, familie og andre interesserede. Kunstprojektet har fundet vej til adskillige medier, og her kan du både se og læse, hvordan eleverne har brugt kunsten til at stille sig kritiske overfor livet bag mobiltelefonen.

Se indslag i TV2 Nord her.

Se video fra HIX, Aalborg HTX’s officielle magasin her.

Nordjyske bragte desuden d. 8. september en artikel om kunstprojektet.

Huskunsterprojektet er et samarbejde mellem kunstner Asmund Havsteen-Mikkelsen og Globale Gymnasier. [/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2374″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large” img_link=”http://www.tv2nord.dk/arkiv/2015/9/2?video_id=55842&autoplay=1″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top