KG byder velkommen med Global Kickstarter

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Globale Gymnasier har sammen med Københavns Åbne Gymnasium i denne uge budt mere end 300 1.g’ere velkommen med Global Kickstarter.

Hvilket af FN’s nye verdensmål er vigtigst for verden? For Danmark? Og hvilket er vigtigst for dig selv? Disse spørgsmål blev en helt ny årgang af gymnasieelever mødt med, da Globale Gymnasier i onsdags skød skoleåret i gang med Global Kickstarter. Temaet for arrangementet var FN’s nye verdensmål, som eleverne blev præsenteret for gennem quiz og oplæg. Det klædte dem på til en fælles afstemning om, hvilke af de nye mål, der er vigtigst – og afstemningen lod ingen tvivl tilbage: Eleverne på KG satte deres stemme på udbredelsen af fred og retfærdighed og beskyttelse af planeten: “Jeg synes, at vi i Danmark klarer det rimelig godt”, forklarede 1.g’eren Puk ud i den store forsamling. “Derfor er det vigtigste nu, at Danmark sørger for, at vi tager vare på planeten og vores forbrug”.

Herefter bød arrangementet på en Instagram-challenge, hvor eleverne blev bedt om at lave en video, der skulle være et klip tilbage i tiden fra år  2030, hvor de nye verdensmål efter planen skal være nået. Videoerne blev som afslutning på dagen vist på storskærm, hvor de blev mødt med stor begejstring og klapsalver fra salen.

Arrangementet har sit udspring i Københavns Åbne Gymnasiums beslutning om, at alle nye elever skal præsenteres for Globale Gymnasier ved begyndelsen af deres studietid på skolen. Derfor har Globale Gymnasier nu for andet år i træk afholdt en Global Kickstarter, der har til formål at give eleverne kendskab til netværket og vække deres interesse for globalt medborgerskab på deres egen uddannelse. Dagen var samtidig en mulighed for at KG’s elevgruppe kunne præsentere sig selv og invitere nye elever med ind i planlægningen af det nye skoleår.
Har din medlemsskole også et ønske om at afholde en Global Kickstarter i samarbejde med sekretariatet på Globale Gymnasier? Så skriv til Ida Nilsson på ida@globalegymnasier.dk.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2364″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top