Miniforløb om samarbejdskompetencer

[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]På Københavns åbne Gymnasium arbejder vi på at styrke elevernes samarbejdskompetencer ved dels at bevidstgøre dem om egne styrer og svagheder gennem Whole Brain-modellen og dels ved at tematisere det
gode samarbejde som form. Som en velkommen sidegevinst kan arbejdet bruges til at træne interkulturelle kompetencer i det små og styrke klassesammenholdet i fx de nye 1.g-klasser.

Forløbet falder i to dele, først to moduler, der træner det gode samarbejde gennem ikke-faglige øvelser, derefter et modul, som udfolder samarbejds-kompetencerne i forbindelse med en faglig opgave efter lærerens valg.

Hele modulet samt Whole Brain-modellen er tilgængelig under Undervisning[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top