KG kickstarter global undervisning

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]To gange på én uge har Globale Gymnasier afholdt workshops med lærergrupper på KG (Københavns Åbne Gymnasium) – to nye hold globale undervisere har set dagens lys.

De to workshops inkluderede en præsentationsdel, med fokus på Globale Gymnasiers grundlag, aktuelle aktiviteter og events, og en mere aktiv del, hvor lærerne kunne afprøve metoder og diskutere  begreber.

En central del af diskussionen handlede om den globale underviser, et vigtigt koncept for Globale Gymnasiers arbejde. En global underviser støtter og inspirerer sine elever, så de kan udforske nye perspektiver og udvikle deres kompetencer til at være reflekterende medskabere af den verden, de lever i.

Diskussionerne skabte bro til den afsluttende session, hvor underviserne gruppevis udviklede tværfaglige forløb. Under en intensiv brainstorming så en række interessante forslag  til globale samarbejder dagens lys under temaer lige fra kolonialisme til ligestilling.

Vi var glade for at bidrage med inspiration til, hvordan man kan arbejde mere bevidst med det globale og  aktivt opsøge flere tværfaglige samarbejder – og så ser vi frem til at kunne skrive om, hvordan alle idéerne blev til virkelighed.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1153″ border_color=”grey” img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”large”][vc_single_image image=”1156″ border_color=”grey” img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”large”][vc_single_image image=”1157″ border_color=”grey” img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top