KG instagrammer om Globale Gymnasier

[vc_row el_class=”djdj”][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]1.g’erne på Københavns Åbne Gymnasium blev introduceret til Globale Gymnasier med hjælp fra national kampagne og sociale medier.

Klokken 10:00 fredag d.12. september tog 300 summende 1.g’ere plads i Københavns Åbne Gymnasiums store sal for at blive introduceret til Globale Gymnasier. Mange af dem anede ikke, at deres gymnasium er en del af netværket.

Tanken bag det halvanden timers lange arrangement var at udstyre eleverne med ikke bare en forståelse af, hvad Globale Gymnasier er, og hvordan det fungerer i praksis, men især at fortælle dem om – og gøre dem interesserede i – hvordan de selv kan blive en aktiv del af netværket.

D. 12. september var også dagen, hvor kampagnen Verdens Bedste Nyheder kulminerede med sit årlige morgenevent med uddeling af juice og aviser på gader og stræder landet over. Dette sammenfald måtte vi udnytte. Derfor handlede introduktionsdagen om mediernes rolle og positive nyheder fra udviklingsverdenen.

Aktiv inddragelse

I overensstemmelse med Global Gymnasiers filosofi præsenterede vi ikke kun eleverne for ny viden og nye perspektiver – vi opfordrede dem også til selv at reflektere og finde egne måder at handle på ved at inddrage dem aktivt i oplægget.

Først fik de testet deres kundskaber om, hvilke fremskridt verden har gjort siden 1990, gennem Verdens Bedste Nyheders quiz, der kan findes på kampagnens hjemmeside.

Derefter skulle eleverne sætte en positiv og en negativ overskrift på tre forskellige billeder fra udviklingslande, for derigennem at få dem til at reflektere over deres egne antagelser og fordomme.

Til sidst blev eleverne stillet overfor en praktisk opgave, hvor de via det sociale medie Instagram selv skulle producere en kort video om, hvad de havde lært i løbet af dagen dagen. Til hjælp fik de udleveret  Verdens Bedste Nyheders avis.

Eleverne blev bedt om at uploade deres videoer med hashtaggene #globalegymnasier og #vbn14.
For at gøre konkurrencen lidt mere spændende, vinder den video, der har fået flest likes efter en uge, en præmie.

Vi var meget glade for at se nogle superseje og dygtige elever, som engagerede sig i opgaverne, og fik reflekteret og produceret virkelig gode ting. Forhåbentligt betyder den gode dag, at KG’s elevgruppe vil blive udvidet med nye medlemmer og masser af friske kræfter og idéer.

Du kan se billeder fra eventet på vores Facebook-side her, og på vores Instagram: globalegymnasier.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”5/12″][vc_single_image image=”1029″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_link_large=”yes” img_size=”large”][vc_column_text]INSTAGRAM
En app til mobiltelefoner, som man bruger til at redigere billeder og videoer, som man efterfølgende kan dele med sine venner. For at kategorisere  videoer og billeder og gøre dem søgbare for andre, bruger man såkaldte  “hashtags” – symbolet #. Som for eksempel #folkemøde2014 eller #Globalegymnasier[/vc_column_text][vc_single_image image=”1039″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_link_large=”yes” img_size=”large”][vc_single_image image=”1022″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_link_large=”yes” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”7/12″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”7/12″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top