Husk et Huskunsterprojekt

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Som afslutning på projektet ‘Mobile Verdener’, som Globale Gymnasier og huskunstner Asmund Havsteen-Mikkelsen har gennemført sammen med klasser fra blandt andet Aarhus Gymnasium og Svendborg Gymnasium og HF i løbet af det sidste års tid, har vi produceret en folder om projektet, der kan downloades nedenfor.

Folderen fortæller om processen såvel som idéen bag og indeholder blandt andet en pressemeddelelse udfærdiget af eleverne om et af deres kunstværker, kommentarer fra Asmund Havsteen-Mikkelsen fra et indslag om projektet i P1Morgen,  en artikel om projektet i Grenaa Bladet – og selvfølgelig masser af billeder af kunstværkerne og deres tilblivelse.

Hvis du er interesseret i at lære mere om projektet, eller selv har deltaget og vil forklare andre om det, så læs og/eller del gerne folderen – vi er stolte af elevernes indsats og resultaterne af projektet![/vc_column_text][vc_column_text]Præsentation af projektet ‘Mobile Verdener’[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2088″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top