Gymnasieelever bliver klogere på verden

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kristelig Dagblad har interviewet Rektor ved Københavns Åbne Gymnasium, Anne-Birgitte Rasmussen og Ph.D. Anne-Mette W. Nielsen, hvis forskningsprojekt er tilknyttet Globale Gymnasier om globalisering, gymnasier og handlekraft:

”Vores mål er, at vi kan uddanne nogle unge, som bliver bedre til at begå sig globalt, både i deres kommende arbejdsliv og generelt i mødet med andre kulturer,” siger Anne-Birgitte Rasmussen.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_button title=”Globaliseringen er gået uden om danskundervisningen” target=”_self” color=”wpb_button” icon=”none” size=”wpb_regularsize” href=”http://www.kristeligt-dagblad.dk/artikel/479934:Danmark–Globaliseringen-er-gaaet-uden-om-dansk-undervisning”][vc_button title=”Gymnasieelever bliver kloge på verden” target=”_self” color=”wpb_button” icon=”none” size=”wpb_regularsize” href=”http://www.kristeligt-dagblad.dk/artikel/479944:Danmark–Gymnasieelever-bliver-kloge-paa-verden”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top