Fodbolde fra København til Cape Town

[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

En klasse på Københavns Åbne Gymnasium har arbejdet på et projekt, hvor de samler tøj, skolematerialer og fodbolde ind til unge der bor i Cape Towns slumområder i Sydafrika. Projektet er et samarbejde mellem gymnasiet, en sydafrikansk organisation (Afrika Tikkun), der arbejder i slumområderne i Cape Town og Mærsk, der gratis shipper en container med de indsamlede ting fra København til Cape Town. Kristian en af eleverne som var involveret i projektet udtaler: “We are doing this because we have the opportunity to do it. We can make contact to people we know who can contribute with materials which can help Afrika Tikkun. It’s about making use of the opportunities you get, for one thing, through the people you know. There is always someone who wants to help”.

Eleverne arbejder i grupper for at fylde containeren med donationer fra private og fra virksomheder, derudover arbejder en gruppe med PR, en med events og en gruppe arbejder med dokumentation. Dokumentations gruppen har etableret en blog, hvor du kan følge projektet og en video, hvor du kan høre eleverne selv fortælle om projektet.

Projektet på Københavns Åbne Gymnasium lægger fint i forlængelse af Globale Gymnasiers arbejde med at bruge verden, som klasseværelse og lade eleverne styrke deres handlekompetencer gennem samarbejde med virksomheder eller organisationer.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top