Globale Gymnasier indtager Folkemødet 2015

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Så er lærere og elever fra 12 af vores gymnasier på plads på solskinsøen og godt i gang med at besøge events, stille spørgsmål og fortælle vidt og bredt om Globale Gymnasier. Fredag deltog vores sekretariatsleder Marie i en debat om gymnasiereformen arrangeret af Aarhus Universitet, hvor deltagerne diskuterede tværfaglighed, et opgør med forestillingen om  de “bløde” og “hårde” fag og hvordan læringskulturen i gymnasiet kan styrkes. Fredag eftermiddag har vi overtaget et event fra Udenrigsministeriet, hvor Søren Pind og Martin Lidegaard skal debattere, om vi er på vej ind i en ny kold krig med situationen i Ukraine. Følg elevernes egen rapportering fra Folkemødet på vores forskellige kanaler:

Instagram: #globalegymnasier

Facebook: Globale Gymnasier

Blog: http://politikpaafad.globalegymnasier.dk [/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2215″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top