Globale dage på globale gymnasier

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Flere og flere af Globale Gymnasier medlemsskoler afholder “Globale dage”, for at sætte fokus på, hvad det globale er og skabe sammenhold mellem eleverne. 

Den sidste uge i januar havde fire gymnasier ryddet skoleskemaet for en del af eleverne. I stedet for at følge de klassiske fag, var dagen i stedet omdøbt til Global Dag – og Globale Gymnasier var med.

På Grenaa Gymnasium blev skoledagen for 3. globale klasser lavet om til et rollespil om korruption, hvor eleverne skulle udfylde rollerne som embedsmænd, virksomhedsrepræsentanter og journalister. Læs mere her.

Mens dagsordenen på både Ikast-Brande Gymnasium, Sct. Knuds Gymnasium i Odense og Rosborg i Vejle stod på workshops afholdt af Globale Gymnasier. Selvom hver workshop var tilpasset den enkelte skole, havde de alle stereotyper som omdrejningspunkt og indeholdt inddragende aktiviteter og lege.

Læs hvad Louise Borum Mortensen fra 1.r på Ikast-Brande Gymnasium fik ud af dagen.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1603″ alignment=”right” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top