GG-praktikant i Nairobi

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Globale Gymnasier har fået en ny praktikant, Marcus Hensing, der i de næste fire måneder skal hjælpe med vores kommunikationsopgaver direkte fra Kenyas hovedstad Nairobi.

Den 1. februar sender Globale Gymnasier vores nye praktikant, Marcus Hensing, af sted til Nairobi, hvorfra han skal lave kommunikationsarbejde for både os og Mellemfolkeligt Samvirkes Globale Platform i Nairobi.

Marcus er i gang med sin kandidat i Kommunikation på Roskilde Universitet og er den første fuldtidspraktikant, Globale Gymnasier sender udenlands. Fra sin post i Kenya skal Marcus blandt andet facilitere kommunikation mellem vores medlemsskoler i Danmark og partnerskoler i Nairobi og bidrage med direkte opdateringer fra Kenya her på hjemmesiden og på vores Facebook-side.

Velkommen til Marcus!

Marcus kan kontaktes på Marcus@globalegymnasier.dk[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1504″ alignment=”center” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top