Folkemødet dag 2: Vi kan og vil!

[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

Godmorgen! Er I klar til anden dag på Folkemødet? En kort briefing i teltet blev startskuddet for vores anden dag på Folkemødet, dagens program blev gennemgået, opgaverne fordelt og planlægningen påbegyndt og i løbet af kort tid var vores stand, som vi jo ikke var helt tilfredse med, forvandlet fra teenage-telt til hipster-hub.

Nej tak til forelæsninger!

Klokken 13.00 strømmede det ind med unge mennesker i sorte t-shirts på cirkuspladsen foran den store scene. Menneskerne satte sig en efter en på en bunke savsmuld, slog op i deres medbragte bøger og påbegyndte læsningen, rundt omkring stoppede i undring op for at afvente hvad der skulle ske. Da alle de sortklædte havde sat sig trådte læreren ind i rummet med ordene Gentag efter mig: Christian den fjerde døde i … eleverne gentog i monotont stemmeleje. Da læreren spurgte eleverne om årstallet for Københavns brand rejste en elev midt i flokken sig op: Stop! Vi vil ikke være med til sort skole, vi vil have innovativ, global undervisning og ved disse ord rejste alle sig fra savsmulden smed de sorte t-shirts og flere elever strømmede til med flag og høje råb. Efter en slagtale i megafonen om Globale Gymnasier spredtes eleverne ud over pladsen og tilskuerne klappede.

Vores første event, en flashmob, sad lige i skabet, vi skabte opmærksomhed, fik kommunikeret vores budskab og havde det skide skægt. Stemningen var høj efterfølgende og steg kun resten af dagen. Bare rolig: Vi filmede vores flashmob og så snart den er klippet sammen får I den at se!

 

Så ringer klokken til time!

Så ringer klokken! Globale Gymnasier har inviteret Rektorforeningen, Gymnasielærerforeningen, IDA og Dansk Industri ind på skolebænken til en innovationstime om fremtidens gymnasium. #fmdk #skolechat

Kort før fem tweetede vi en sidste gang for at give alle chancen for at overvære hvad der sker, når vi som elever ville vise de “voksne” hvordan undervisning også kan foregå. Under temaet “Fremtidens Gymnasium” ledte vi vores fire deltagere igennem en sjov og lærerig innovationsprocess. I teltet havde vi gjort klar til de fire deltagere, som hver fik selskab af en af os. Valdemar og Sofie ledte slagets gang fra idégenerering til vidensopbygning til konceptudvikling – og mens de fire teams arbejdede blev publikum inddraget til at vurdere de idéer som de fire teams kom op med.

Nu skal I bygge jeres drømmeskole, en skole som kan give eleverne de kompetencer I er kommet frem til – og her har i en rulle sølvpapir til at bygge den af – sådan lød opgaven til deltagerne og mens der blev bygget blev publikum inviteret uden for teltet til en brain-breaker, en sjov leg til at skabe lidt energi.

Hvad de fire deltagere mente om fremtidens gymnasium og hvad de fandt frem til, kan I finde ud af, når vi har skrevet den fulde artikel om innovationstimen, som kommer op her på siden.

 

Dansk Industri, slagsange og Lukas Graham

Efter at vi havde lukket teltet ned klokken 19.00 var det tid til at opleve Folkemødets mange ansigter. Nogle elever tog til Vækstbar hos Dansk Industri, hvor erhvervslivet networkede og Bjarne Corydon legede stand-up komiker. Andre sang med på ungdomspartiernes selvskrevne slagsange i Spejdernes Sangdyst og de fleste sluttede aften af på Gæstgiveren, hvor Lukas Graham indtog scenen med hans, for mange af os, velkendte sange.

All in all: fredagen blev dagen, hvor vi, eleverne, tog styringen og viste de voksne at vi kan og vil.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top