En helt anden virkelighed

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Laura Slumstrup fra Ikast-Brande Gymnasium beretter til IKASTavis om sin tur til Tanzania med Mellemfolkeligt Samvirke og Globale Gymnasier i forbindelse med Tour de Future 2013:

Aldrig har jeg oplevet en virkelighed, der ligger så langt fra min egen, som da vi i to ud af 12 dage besøgte landsbyen Marumbo. Som unge danskere slog det os pludseligt, hvor mange ting vi hver eneste dag tager for givet, såsom elektricitet og adgangen til vand. I Marumbo er der ingen elektricitet -familierne var derfor overvældet af glæde, da de modtog vores medbragte sollamper; det betød, at deres børn nu kan lave lektier om aftenen.

Læs hele Lauras beretning i IKASTavis.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”337″ border_color=”grey” img_link_target=”_self”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top