Global elevcamp? Ja, tak!

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]I sidste uge mødtes 56 elever fra Globale Gymnasiers elevgrupper på Sct. Knuds Gymnasium i Odense til efterårets store elevcamp.

“Hvem skal jeg være i gruppe med?”, spørger Ahmad fra Langkaer Gymnasium og HF og kigger med søgende øjne ned over navnene på deltagerlisten, da elevgruppen fra Langkaer som en af de første ankommer til check-in i kantinen på Sct. Knuds Gymnasium. Han er 3.g’er og har været med på Globale Gymnasiers elevcamps flere gange. Endelig skal han gense vennerne fra de andre elevgrupper!

Lige så stor som gensynsglæden er forventningerne til de 56 elever, der har krydset hele landet for at mødes to dage i Odense. Udover et stærkt socialt sammenhold giver campen en faglig indsprøjtning ved at stille skarpt på globale problemstillinger og deres mulige løsninger. Og her kommer Globale Gymnasiers elevgrupper ind i billedet: På campen følger vi op på deres store engagement med workshops, der giver kompetencer til at bringe deres nye indsigt i spil hjemme på gymnasierne.

Læs Fyns Stiftstidendes artikel om elevcampen her.

Verdensmål og globale gæster

Globale Gymnasier har valgt at gentage succesen fra tidligere år med et sammenhængende tema for campens workshops, der i år sætter fokus på FN’s nye verdensmål. “Det er fedt at arbejde med noget, som sker ude i verden lige nu”, lyder tilbagemeldingen fra eleverne.

Eleverne er på campen værter for flere internationale gæster: Joe Bonga fra ActionAid, Kenya og Anni Piertarinen samt Annikaisa Oksava fra Youth Academy, Finland. Joe Bonga står sammen med Helle Skovmose fra Mellemfolkeligt Samvirke for en storytelling workshop, der bl.a. har til formål at give eleverne redskaber til at formidle viden om FN’s nye verdensmål videre på deres eget gymnasium samt finde frem til en forståelse af, hvilken rolle Danmarks spiller for opnåelsen af nye verdensmål.

Hvor eleverne her leger investigative reporters, er der helt andre kompetencer i spil hos Youth Academy. Her er verdensmålene bogstaveligt talt på tegnebrættet, når eleverne bliver sat til at formidle verdensmålene gennem deres egne comic strips. “Remember everyone can draw. The message is the most important thing!”, minder Anni eleverne om, inden de med stor koncentration kaster sig over opgaven.

Gør eleverne til medskabere

Formålet med campen er at styrke sammenholdet mellem elevgrupperne, der til dagligt er fordelt ud over hele landet, samtidigt med at eleverne skal klædes på til at arbejde løsningsorienteret med globale problemstillinger. Derfor sætter campens anden dag fokus på, hvordan eleverne kan tage alt det, de lærer på campen med hjem på skolerne til deres medstuderende:

Youth Academy fra Finland afholder efter en smuk morgengåtur i skoven ved Sct. Knuds Gymnasium en workshop om elevinddragelse og demokrati på skolerne. Her opfører eleverne bl.a. løsningen på et hverdagsproblem på skolen, som de ønsker at løse, som rollespil for de andre elever. Samtidig giver workshoppen mulighed for, at eleverne kan reflektere over deres egen uddannelse, idet de bliver konfronteret med grundlæggende tanker og indretninger af det finske skolesystem: “Det er noget af det bedste, jeg har oplevet i GG-regi”, siger en af de erfarne deltagere.

Under elevcampen tager nye idéer og målsætninger for elevgruppearbejdet form på den store, fælles Wall of Ideas. Som det sidste på campen udvikler eleverne på baggrund af ideerne en konkret handlingsplan for efterårets aktiviteter sammen med deres Globale Gymnasier koordinatorer.

Nu glæder vi os til at se, hvordan elevgrupperne gør alle deres projekter til virkelighed, og det vil vi selvfølgelig følge op på i Globale Gymnasiers nyhedsbreve i løbet af efteråret. Tilbage er der for os kun at sige tak for to meget inspirerende dage![/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2401″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][vc_single_image image=”2409″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][vc_single_image image=”2402″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][vc_single_image image=”2403″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top