Elev-workshop: Sæt FN’s nye Verdensmål på Skoleskemaet

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]På efterårets elevcamp skød Globale Gymnasier vores store, nye projekt Sæt FN’s nye Verdensmål på Skoleskemaet i gang med en workshop om de nye verdensmål. Indslaget på elevcampen var første etape af projektet, som er et partnerskab mellem FN’s Udviklingsprogram UNDPMellemfolkeligt Samvirke og Globale Gymnasier.

“How can we finance the Sustainable Development Goals?”, spørger Joe Bonga ud til de 25 gymnasieelever, der sidder i lokalet rundt om ham. De er netop blevet præsenteret for FN’s nye verdensmål og af Joe Bonga, som arbejder på ActionAids platform i Kenya. Her underviser han unge i aktivt medborgerskab og har senest beskæftiget sig med FN’s nye verdensmål i et Youth Advocacy-forløb. På elevcampen underviser han sammen med Helle Skovmose fra Mellemfolkeligt Samvirke Globale Gymnasiers elevgrupper i de nye verdensmål for bæredygtig udvikling.

Storytelling med ekspert fra Kenya

Temaet for årets elevcamp er FN’s nye verdensmål, og eleverne skal beskæftige sig med det både på en comic strip-workshop organiseret af Youth Academy fra Finland og på denne workshop med Joe fra Kenya, der gennem storytelling har til formål at give eleverne ejerskab over de nye verdensmål.

Efter det indledende oplæg af Helle og Joe får eleverne hver et af de 17 verdensmål, som de skal søge information om, inden de samles i en stor rundkreds. Ved at præsentere målene for hinanden og kaste en garnnøgle rundt i kredsen danner eleverne et stort netværk af forbindelser på tværs af de mange mål. Garnet bliver dermed et symbol på det sidste af de 17 mål: Partnerskaber for Fremtiden. Netværket viser ikke kun, at alle målene er indbyrdes forbundet, men viser os også, at vi kun kan indfri dem, hvis vi kan arbejde sammen på tværs af grænser.

Men hvilket verdensmål er det vigtigste? Dagens sidste opgave er at tage stilling til dette spørgsmål og formidle den nye viden og motivation ud gennem en selvproduceret video. Gennem storytelling-redskaber opnår eleverne færdigheder i at kommunikere deres deres nye viden ud til andre: En viden, de tager med sig hjem på deres gymnasier.

Projektets fremtid

Elevworkshoppen er en del af Globale Gymnasiers store projekt Sæt FN’s nye Verdensmål på Skoleskemaet, som er et partnerskab med FN’s Udviklingsprogram – UNDP og Mellemfolkeligt Samvirke. Projektet har til formål at give gymnasieelever mulighed for at opnå viden, tage stilling til og opbygge handlekompetence ift. de nye verdensmål for bæredygtig udvikling. Læs mere om projektet her.

Projektet er finansieret af DANIDAS Oplysningsbevilling.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2462″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][vc_single_image image=”2464″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top