Diplomatisk rollespil på Rosborg

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Global dag i 1.q på Rosborg Gymnsium bød på ekstraordinært møde i FN’s generalforsamlingen om flygtningesituationen. Klassen havde besøg af FN-forbundets skoletjeneste, der faciliterede et diplomatisk rollespil med fokus på flygtninge.

Fredag den 26. februar havde HF-klassen 1.q global temadag. To elevrepræsentanter fra klassen og to af klassens lærere havde arrangeret dagen med temaet flygtninge og FN. De havde inviteret FN-forbundets skoletjeneste til at komme forbi, og kickstarte et rollespil der gav eleverne et indblik i FN-forhandlingsprocesser. For at skabe den helt rette stemning skulle eleverne lægge cowboybukserne og kondiskoene på hylden og tage business-tøj på.

Niklas Rendboe der kom fra FN-forbundets skoletjeneste, var begejstret over elevernes engagement:
“Spillet med Rosborg-eleverne var desuden en fryd. Efter de blev trukket gradvist ind i spillet af ordstyreren og valgt til at snakke, begyndte de for alvor selv at tage initiativet. Det blev til hede diskussioner om hvorvidt, Eritreas regering kunne bruge støttekroner fornuftigt, om Sverige burde tage flere flygtninge, og hvor meget støtte Italien kunne forvente at få fra de andre lande.
Arrangementet forløb raskt med en kæk tone, som gjorde dagen mere munter end hvad, man kunne frygte, når flygtningespørgsmålet er på dagsordenen.”

Læs mere om FN-forbundets skoletjeneste her.  De tilbyder flere forskellige slags rollespil, der vil være oplagte til en global temadag.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2831″ border_color=”grey” img_link_target=”_self”][vc_single_image image=”2832″ border_color=”grey” img_link_target=”_self”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top