‘Vi ser Globale Gymnasier som et godt eksempel’

[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

Tidligere undervisningsminister, Bertel Haarder og folketingspolitikere Carina Christensen og Karen Elleman giver i en artikel i Kristlig Dagblad udtryk for at Globale Gymnasier er et godt eksempel på hvordan gymnasierne lokalt kan udvikle og dyrke en frivilligheds- og samfundsengagementskultur: 

Vi håber dog også at man lokalt vil igangsætte en række nye samarbejder mellem de frivillige foreninger og skolerne. Vi ser for eksempel “de globale gymnasier” som et godt eksempel på, hvordan fire gymnasier i samarbejde med Mellemfolkeligt Samvirke, Operation Dagsværk samt en række eksterne parter over fire år vil afprøve metoder til at øge elevernes globale udsyn.


Vores vision er at skabe en frivillighedskultur, hvor unge anser det som helt naturligt, at de ud over deres uddannelse og fritidsjob også involverer sig aktivt i det danske samfund.

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_button title=”Læs hele artiklen fra Kristeligt Dagblad” target=”_self” color=”wpb_button” icon=”none” size=”wpb_regularsize” href=”http://www.kristeligt-dagblad.dk/artikel/350925:Debat–Samfundshjaelpere–Unges-frivillige-arbejde-skal-anerkendes?all=1″][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top