Næste stop Bornholm

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]’Godt begyndt er halvt fuldendt’, lyder et ordsprog. Selvom det måske ikke helt holder i tilfældet GG på Folkemøde, var forberedelsescampen i Svendborg essentiel for både elever og læreres forståelse for og deltagelse i dette års Folkemøde.

Knap 60 globale gymnasieelever og 10 lærere tog den sidste onsdag i april turen til Svendborg Gymnasium, hvor de deltog i forberedelsescampen til dette års Folkemøde.

Campen var obligatorisk for alle, der skal deltage på Folkemødet i GG-regi, og programmet var hardcore fokuseret på at klæde elever og lærere fagligt på til at deltage i Folkemødet.

Historierne om os

Dette års Folkemøde kommer til at fokusere på personlige fortællinger og den individuelle oplevelse af Folkemødet. Malte Warburg fra Mellemfolkeligt Samvirke var inviteret til at stå for det faglige inputs. Gennem en workshop, der handlede om, hvad god historiefortælling er, hvilke greb man skal tænke over, og hvordan den personlige vinkel gør alting mere relevant.

Derefter blev eleverne inddelt i tre Medialab-grupper (video, blogs og social medier), som de skal arbejde i og producere personlige historier til under Folkemødet.

Praktisk

Campen var også fyldt til randen med praktisk information. Når knap 80 mennesker skal fragtes til Bornholm og tilbage igen, og gerne have en god oplevelse ud af opholdet samtidig, kræver det, at alle ved, hvad der skal foregå, og hvad deres rolle er.

Og så var der selvfølgelig plads til at snakke og mødes på tværs af gymnasierne, lege og aktiviteter.

Alt peger frem mod endnu et vellykket Folkemøde.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2005″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][vc_single_image image=”2002″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top