FN’s verdensmål på skemaet på Ikast-Brande Gymnasium

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling var omdrejningspunktet da Globale Gymnasier afholdt Global Kickstarter for alle 1. og 2. g’ere på Ikast-Brande Gymnasium.

På Ikast-Brande Gymnasium arbejdes der målrettet med FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling. Defor havde de torsdag den 17. marts inviteret alle deres 1. og 2. g’ere til en workshop om FN og verdensmålene. Dagen startede med en kort præsentation af FN, hvorefter der fulgte halvanden times workshop om verdensmålene.

Under workshoppen fik eleverne viden om, hvor langt vi allerede er i Danmark med den bæredygtige udvikling, samt hvad Danmark stadig mangler. Der blev også quizzet, diskuteret og reflekteret.

Eleverne fik taget stilling til, hvilke mål de synes, er de vigtigste. Det udmundede i at de producerede flotte og kreative kampagneskilte til at promovere det mål, de synes, er det vigtigste for Danmark. Billederne kan ses på vores Instagram-profil #globalegymnasier, hvor man også kan følge med i Globale Gymnasiers gøren og laden.
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2893″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top