Egyptiske elever på cykeltur i det danske demokrati

Københavns Åbne Gymnasium havde i sidste uge besøg af 15 elever og tre lærere fra deres partnerskole i Cairo, Nefertari International School. 2.y havde inviteret de egyptiske elever ind i deres hjem for at give dem en first hand oplevelse af hvad det vil sige at være ung i Danmark. Globale Gymnasier var med da eleverne torsdag samledes i Tap E på Carlsberg.

Egyptere er virkelig svære at få ud af døren! Selvom ordene varirerede fra elev til elev var pointen den samme for størstedelen af eleverne fra 2.y da de ankom til KGs innovationslab på Carlsberg. De sædvanelige godmorgen-samtaler blev skiftet ud med erfaringsdeling om hvordan det var at have de egyptiske elever sovende i sit hjem. En pige fortalte om hvordan de havde fejret hendes lillesøsters fødselsdag, en anden om hvor svært det var at få vækket sin egyptiske ven og en trejde om den høflighed og taknemmelighed de egyptiske elever udviste.

Før besøget blev Birthe Henriksen, teamlærer for 2.y, overrasket over hvor få af eleverne i klassen, som ville have en egypter boende hjemme hos sig. Birthe fortæller at hende og en kollega var kommet frem til at nok har de mange flere rejseerfaringer end min generation havde, men de foregår oftest i “trygge rammer” på hotel og dermed ikke den direkte kontakt til det lands indbyggere, som de har besøgt, hvilket var en meget vigtig pointe med dette besøg.

Da alle elever, både danske og egyptiske, var ankommet og kommet på plads gik eleverne fra 2.y på scenen med fremlæggelser om alt fra de danske årstider til menneskerettighedsbrud i dansk kontekst. Den røde tråd var tydelig: hvad forstår vi, som unge i Danmark, som det der gør det at være dansk, til noget som er forskelligt fra det at være egyptisk. Perspektiverne nåede ud i mange afkroge: Roskilde Festival, asyl, juletraditioner, trafficking, sovs og kartofler.

To af de egyptiske piger fortalte i pausen om deres oplevelser i København. Den ene fremhævede besøget på Christiansborg, hvor de havde talt med to folketingsmedlemmer, som hun sagde: I’ve never been to the Egyptian parliament and here we were right in the room where they make decisions. Hendes veninde nikkede vedkendende, men svarede i en anden boldgade: I actually think that the thing, which has surprised me the most is how alike we are.

Scroll to Top