Kunsten at udforske verden

BRUG KUNSTEN! Det har v√¶ret budskabet bag fire¬†inspirationsdage for gymnasiel√¶rere, som kunstmuseet Lousiana, i samarbejde med Globale Gymnasier, har afholdt i l√łbet af¬†de sidste to √•r.

Id√©en¬†med¬†arrangementerne¬†har v√¶ret at inspirere l√¶rere til, hvordan de kan anvende kunst i¬†undervisningen, ikke kun¬†i Billedkunst og Dansk, men i alle fag. Med sin udforskende og eksperimenterende natur har kunsten meget at bidrage med, n√•r det kommer til at l√¶re at navigere i komplekse sammenh√¶nge og udvikle nye id√©er. Kompetencer, der indg√•r i alle fag, kompetencer, der er n√łdvendige¬†som global medborger.

Hver inspirationsdag har taget udgangspunkt i en af Louisianas aktuelle udstillinger:

  • Det Arabiske Nu
  • Olafur Eliasson
  • Afrika i et nyt lys
  • Yayoi Kusama

BRUG KUNSTEN er et eksempel p√• hvordan Globale Gymnasier, i samarbejde med andre organisationer,¬†uddanner og inspirerer l√¶rere til at flytte undervisningen ud i virkeligheden¬†og g√łre¬†verden til¬†klassev√¶relset.

Andre indlæg i kategorien: Undervisning