Globale Gymnasier indtager Folkemødet 2015

SĂĄ er lærere og elever fra 12 af vores gymnasier pĂĄ plads pĂĄ solskinsøen og godt i gang med at besøge events, stille spørgsmĂĄl og fortælle vidt og bredt om Globale Gymnasier. Fredag deltog vores sekretariatsleder Marie i en debat om gymnasiereformen arrangeret af Aarhus Universitet, hvor deltagerne diskuterede tværfaglighed, et opgør med forestillingen om  de “bløde” og “hĂĄrde” fag og hvordan læringskulturen i gymnasiet kan styrkes. Fredag eftermiddag har vi overtaget et event fra Udenrigsministeriet, hvor Søren Pind og Martin Lidegaard skal debattere, om vi er pĂĄ vej ind i en ny kold krig med situationen i Ukraine. Følg elevernes egen rapportering fra Folkemødet pĂĄ vores forskellige kanaler:

Instagram: #globalegymnasier

Facebook: Globale Gymnasier

Blog: http://politikpaafad.globalegymnasier.dk

Andre indlæg i kategorien: Nyheder